Słowniczek pojęć

aplikacja grafiki - oklejanie, nanoszenie grafiki na powierzchnie nośnika np. samochód

baner- reklama zrobiona z materiału plandekowego, zaprasowana na krawędziach w które wbijamy stalowe oczka do montażu. Standardowe wymiary banera to 200x100 chodź możemy zrobić każdy.

baner block-out - Materiał o konstrukcji plandeki. Bardzo wytrzymały na rozerwania, rozdarcia, odporny na wilgoć, promieniowanie UV, niską i wysoką temperaturę. Posiada specjalną czarną wkładkę umożliwiającą druk dwustronny. Uniemożliwia prześwitywanie grafiki zadrukowywanej z drugiej strony.. Stosowany do wykonywania banerów obustronnych.

grafika wektorowa - obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych. Upraszczając sprawę, można powiedziećże grafika wektorowa, to taka którą można powiększać do dowolnych rozmiarów bez utraty jakości.

grafika rastrowa - to wszelkiego rodzaju zdjęcia (obraz składający się z pionowo poziomej siatki kolorowych pikseli)

folia OWV (one way vision) - folia perforowana z przeznaczeniem na szyby. Sttworzona z myślą o autobusach miejskich. Oczywiście stosujemy ją wszędzie gdzie jest taka potrzeba.

backlight - termin stosowany w reklamie zewnętrznej. Określa on tablicę reklamową oświetloną od tyłu, pokrytą przepuszczającym światło materiałem.

frontlight - to wydruki wielkoformatowe do ekspozycji przy oświetleniu centralnym, dziennym, lub do podświetleń frontowych z użyciem halogenów.
druk solwentowy- wydruki maszyną atramentową, w których zwykły atrament zastąpiono tuszami pigmentowymi odpornymi na warunki atmosferyczne.

druk uv - technika druku farbą fotoutwardzalną. Nanoszona ploterowo farba jest utwardzana za pomocą światła UV.

folia monomeryczna - przeznaczona jest do aplikacji na płaskie powierzchnie. Folie występują w dwóch wariantach błyszcząca i matowa

folia wylewana - stosowana jest do aplikacji na nieregularne. Folie wylewane są używane najczęściej do wykonania reklamy całopowierzchniowej na pojeździe.

folia translucentna - biała, matowa lub błyszcząca. Stosowana na powierzchnie gładkie. Znakomicie rozprasza światło. Zastosowanie głownie do reklam podświetlanych: kasetony, Citilighty itp.

laminat - powłoka zabezpieczająca wydruki przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych ew. lekkich uszkodzeń mechanicznych. Może być nanoszony w postaci płynnej lub stałej.

oklejenie całościowe samochodu - zmiana koloru nadwozia za pomocą folii. Powłoka folii jest dokładnie nanoszona na powierzchnię auta tworząc złudzenie nowej powłoki lakierniczej.

siatka mesh - materiał PCV o strukturze siatki. Lekki i bardzo wytrzymały. Umożliwia swobodny przepływ powietrza, dźwięku i światła. Stosowany przeważnie w reklamach narażonych na duże podmuchy wiatru

bitmapa - obraz w grafice rastrowej, w którym zakodowana jest wartość (kolor) każdego piksela

plotowanie - Wycinanie na ploterze tnącym folii samoprzylepnych przeznaczonych do wyklejania.

plik produkcyjny - pliki zawierające projekt graficzny przygotowany do produkcji. Posiada spady, próbki kolorów itp.

roll-up -  Kasetka wykonana z grubszego profilu, osłony boczne, listwa zaciskowa, 3-częściowy drążek i wewnętrzna rolka nawijająca grafikę wykonane z aluminium.

papier billboardowy blue back side - Papier do wydruków fotorealistycznych, średnioterminowych z charakterystycznym niebieskim podkładem (filtrem) zapobiegającym prześwitywaniu grafik poprzednio naklejonych. Przeznaczony do druku out door: bilboardów, plakatów.

płyty piankowe PVC - Płyty piankowe PVC znajdują szerokie zastosowanie w wewnętrznej i zewnętrznej ekspozycji. Te wysokiej gęstości arkusze są sztywne i charakteryzują się twardością powierzchni odpowiednią do wielu zastosowań.

CMYK - skrót od ang. Cyan, Magenta, Yellow, BlacK (niebieskozielona, purpura, żółta, czarna) – zestaw czterech podstawowych barw, dzięki którym w procesie mieszania się atramentów podczas druku uzyskuje się pełną gamą kolorów.